مزایای داشتن مدرک تافل منابع مطالعه تافل

 مزایای داشتن مدرک تافل  منابع مطالعه تافل

آمار بازدید 1877

همه ی نکاتی که برای موفقیت در آزمون تافل نیاز دارید!

حتما تا به حال نام آزمون های سنجش زبان انگلیسی، تافل،آیلتس و ... به گوشتان خورده است. این آزمون ها جهت سنجش سطح زبان انگلیسی افراد غیر انگلیسی زبان طراحی شده اند. هر یک از این آزمون ها،ویژگی ها، مزایا و معایب خاص خود را دارند که شما باید با توجه به کاربرد و برنامه ی خود،آزمون مناسب خود را پیدا کنید.

در ادامه می خواهیم به بررسی مزایای آزمون تافل و منابع مختلف آن بپردازیم.

مزایای آزمون تافل

1. اعتبار علمی بالا

نمره ی آزمون تافل  در سراسر جهان به عنوان یک معیار معتبر برای سنجش زبان انگلیسی به کار می رود. هر کجای دنیا که باشید، داشتن مدرک تافل به معنای تسلط کامل شما به زبان انگلیسی است.

2. پذیرش گسترده

مدرک آزمون تافل در بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزشی جهان قابل پذیرش است و امکان تحصیل در بهترین دانشگاه ها و استخدام در بهترین مراکز را برای شما فراهم می کند.

همچنین دانشگاه های آمریکا از این آزمون بیشتر استقبال می کنند در نتیجه اعتبار مدرک تافل در آمریکا بیشتر از مدرک آیلتس است.

3. ارزیابی دقیق

در آزمون تافل سوال ها به گونه ای هستند که سطح زبان انگلیسی هر فرد را به طور دقیق می سنجند.

4. سهولت در دسترسی

هر ساله تا 40 بار آزمون تافل در مراکز مختلف برگزار می شود که همین امر سبب می شود افراد با توجه به برنامه ی زمانی شخصی خود امکان انتخاب زمان مناسب برای آزمون را داشته باشند.

همچنین می توانید با توجه به محل زندگی خود و یا هر منطقه ای که برای شما راحت تر باشد مرکز آزمون را انتخاب کنید پس از لحاظ مکانی نیز دچار مشکل نخواهید شد و همواره به آن دسترسی خواهید داشت.

نکته ی بسیار مهم و قابل توجه دیگری که در مورد آزمون تافل وجود دارد و چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ صرفه جویی در وقت و انرژی به نفع شماست، این است که بر خلاف آزمون آیلتس که در دو الی سه مرحله انجام می شود و برای هر مرحله باید به مرکز آزمون مراجعه کنید و در چند نوبت آزمون را انجام دهید، آزمون تافل یک مرحله ای بوده و طی یک روز تمام می شود و نمره ی شما در همان روز مشخص خواهد شد و دیگر نیازی به بازگشت مجدد نخواهید داشت.

5. ساختار استاندارد سازی شده

آزمون تافل شامل چهار بخش مختلف است ؛ بخش خواندن،شنیداری،مکالمه و نوشتاری. آزمون تافل تمامی این مهارت ها را به طور دقیق اندازه گیری می کند در نتیجه نمره ی بالای شما در این آزمون به معنای تسلط به این چهار مهارت مهم در زبان انگلیسی است.

6. سنجش توانایی های آکادمیک

شخصی که در آزمون تافل نمره ی بالایی کسب می کند ثابت می کند که سطح زبان انگلیسی او به حدی است که می تواند از آن در محیط های آکادمیک استفاده کند لذا دارنده ی مدرک تافل مورد پذیرش دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبر و رسمی است. همچنین مدرک تافل می تواند کمک زیادی به استخدام در مشاغل خوب و معتبر کند.

7. منابع گسترده جهت تمرین

برای تمرین پیش از شرکت در آزمون اصلی شما می توانید از آزمون های قبلی تافل استفاده کنید همچنین کتاب ها و وبسایت ها و منابع مختلفی برای آمادگی هر چه بیشتر شما وجود دارند.

8. داشتن انتخاب های بیشتر

تعداد زیادی از دانشگاه ها و آژانس های سراسر جهان برای پذیرش خود نمرات آزمون تافل را معیار و ملاک خود قرار می دهند بنا براین با داشتن مدرک تافل نسبت به آزمون های دیگر گزینه های بیشتری برای محل تحصیل یا کار خود خواهید داشت.

مزایای داشتن مدرک تافل

1. مدرک تافل نسبت به مدرک آیلتس از اعتبار بیشتری برخوردار است و معیار بسیاری از کشور ها خصوصا آمریکا مدرک تافل است.

2. مدت زمان اعتبار مدرک تافل، دو سال است.

3. دانشجویانی که قصد ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند با داشتن مدرک تافل دیگر نیازی به شرکت در برخی آزمون های داخلی همچون MSRT,TOLIMO,MHLE ندارند.

4. حتی در داخل ایران نیز بسیاری از ارگان ها و شرکت ها به دنبال کسانی هستند که تسلط کامل بر زبان انگلیسی داشته باشند و داشتن مدرک تافل کمک زیادی به استخدام در این شرکت ها می کند.

5. با داشتن مدرک تافل، توانایی خود در زبان انگلیسی را نشان می دهید و می توانید به کار تدریس بپردازید.

منابع مطالعه ی تافل

بهترین منبع برای مطالعه و تمرین برای آزمون تافل منابع رسمی ای هستند که توسط شرکت ETS منتشر می شوند. اما به دلیل محدود بودن این منابع،برای آمادگی کامل جهت آزمون کافی نیستند و در کنار آن ها باید از منابع غیر رسمی نیز استفاده کرد.

البته همه ی منابع غیر رسمی قابل استفاده نیستند و بسیاری از آن ها نه تنها کمکی در جهت ارتقای سطح زبان شما نمی کنند بلکه با سوالات غیر استاندارد و ساختار های نامناسب ممکن است شما را گمراه کرده و باعث پسرفت شما بشوند و یا حتی سطح توقع و انتظار شما را از آزمون اصلی پایین بیاورند.

بنا براین باید منابع خوب را بشناسید و از بهترین منابع غیر رسمی استفاده کنید برای این کار نیز باید ویژگی های منابع خوب را بشناسید و آن ها را از منابع غیر مفید تشخیص دهید.

در ادامه به معرفی منابع رسمی و ویژگی های منابع غیر رسمی خوب می پردازیم.

منابع رسمی تمرینات تافل ETS

1. کتاب های رسمی تمرینات آزمون تافل؛ مثل کتاب The official guide to the TOEFL test که هر یک از بخش های آزمون تافل را بررسی می کند و همچنین به شما می آموزد که چطور به هر سوال پاسخ دهید و نکات و راهکار هایی را به شما آموزش می دهد.

کتاب دیگری که می توان به آن اشاره کرد Official TOEFL iBT Tests است که دارای دو جلد است.

هر چند این کتاب ها دارای پاسخ های عمیقی نیستند اما به هر حال منابع خوبی برای تمرین هستند.

این کتاب ها معمولا از تست های TPO ارزان تر هستند.

2. تست های TPO تافل که از سوالات آزمون های پیشین تشکیل شده است و به عنوان تمرین استفاده می شود و می توانید به وسیله ی آن ها آزمون را برای خود شبیه سازی کنید و به نوعی پیش از آزمون اصلی، تجربه ای از آزمون داشته باشید و تا حدود زیادی با آن آشنا شوید و همچنین در صدد رفع مشکلات خود بر آیید.

گرچه یکی از ایراد های این تست ها هزینه ی نسبتا بالایی است که باید برای آن صرف کنید.

3. برنامه ی TOEFL IBT sampler که حاوی سوالات رسمی تافل است و از بهترین تست های آنلاین و از آن مهم تر رایگان تافل است. این برنامه حاوی فایل های صوتی است که بخش شنیداری آزمون را به خوبی پوشش می دهد.

4. فایل پی دی اف سوالات آزمون تافل که حاوی همان آزمون های برنامه ی  sampler است با این تفاوت که فایل های صوتی آزمون را ندارد و به دلیل این که در فرمت پی دی اف ارائه می شود دارای محدودیت هایی است و کاملا شبیه به آزمون اصلی نیست و از لحاظ ساختار متفاوت است.

5. تست های تافل quick prep؛ این منبع مشابه آزمون های رسمی تافل است با این تفاوت که شامل فایل های صوتی 2 تا از 4 مجموعه سوال تافل است.

ویژگی های بهترین منابع غیر رسمی آزمون تافل

برای این که تمرینات غیر رسمی مفید باشند و شما را گمراه نکنند باید ویژگی های زیر را داشته باشند:

1. سوالات باید با کیفیت باشند و سطح دشواری آن ها مشابه آزمون اصلی باشد.

2. منابع باید دارای پاسخنامه ی خوب و کامل باشند چرا که تحلیل و یادگیری از اشتباهات و فراگیری نکات هر سوال حتی بیشتر از خود سوال ها اهمیت دارد. منابعی که دارای پاسخ های کوتاه هستند و یا تنها گزینه ی صحیح را ارائه می دهند به هیچ عنوان منبع مناسبی برای آموزش و تمرین نیستند.

3. سوال ها باید ساختاری مشابه ساختار آزمون اصلی داشته باشند. سوالات آزمون تافل همان طور که پیش تر اشاره شد به چهار بخش خواندن،شنیداری،مکالمه و نوشتاری تقسیم می شوند. سوالات تمرین باید از لحاظ ساختار به همین صورت باشند.

بهترین منابع غیر رسمی تمرینات تافل

منابع غیر رسمی تافل به دو دسته تقسیم می شوند؛ منابع پولی و منابع رایگان.

از بهترین منابع غیر رسمی پولی تمرینات تافل می توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

1. کتاب های تمرینات غیر رسمی تافل

2. تمرینات وبسایت TOEFL iBT

منابع غیر رسمی رایگان تمرینات تافل:

3. وبسایت Exam English

4. وبسایت test-guide

5. وبسایت 4tests

6. وبسایت graduates hotline