موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی ۱۷ نکته‌ی مهم که باید بدانید

موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی  ۱۷ نکته‌ی مهم که باید بدانید

آمار بازدید 1689

چطور به راحت ترین شکل ممکن زبان یاد بگیریم؟!

 

زبان انگلیسی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین زبان ها در سرتاسر جهان است. زبان انگلیسی زبان اصلی بسیاری از کشورهاست. یاد گرفتن زبان انگلیسی علاوه بر اینکه زندگی و کارهای روزمره را برای شما آسانتر می کند بلکه از شروط اصلی برای تحصیل یا کار در خارج نیز می باشد. همچنین می توانید از کتاب های انگلیسی و آهنگ ها لذت بیشتری ببرید.

مانند هر مهارت دیگر، مهارت زبان انگلیسی شما نیز با تمرین و تکرار در طول زمان پیشرفت می کند. در ادامه ۱۷ نکته‌ی مهم را برای شما عزیزان آورده ایم که به شما در یادگیری بهتر و آسان تر زبان انگلیسی کمک شایانی خواهند کرد.

 

نکات مهم در یادگیری زبان انگلیسی

 

۱.  بر ترس خود غلبه کنید!

اولین کاری که قبل از قدم گذاشتن در هر زمینه‌ی جدیدی باید انجام دهید، این است که خودتان را برای رویارویی با آن آماده کنید و بر ترس های خود نسبت به شکست و موارد دیگر غلبه کنید.

اجازه ندهید این تفکر که یادگیری زبان انگلیسی سخت است مانع پیشرفت شما شود. اگر اولین قدم را بردارید باقی قدم ها خودشان به دنبال هم خواهند آمد. پس بدون ترس و استرس از همین حالا شروع کنید.

۲.  به انگلیسی فکر کنید.

شاید عجیب به نظر آید اما فکر کردن به زبان انگلیسی مهارت شما را افزایش می دهد. بسیاری از افراد به زبان مادری خودشان فکر می کنند، آن را به انگلیسی ترجمه می کنند و سپس بر زبان می آورند. در بسیاری از مواقع این پروسه‌ی ترجمه کردن می تواند خسته کننده و گیج کننده باشد.

بنابراین راه حل این است که از همان ابتدا سعی کنید به انگلیسی فکر کنید. می توانید به برنامه روزانه ی خود، خاطراتتان، یا برنامه‌‌ای برای هفته آینده‌ی خود به انگلیسی فکر کنید. می توانید با استفاده از دیکشنری معنی کلماتی که نمی دانید را سرچ کنید. بدین صورت به مرور صحبت کردن به انگلیسی برای شما بسیار آسان تر خواهد شد.

 

۳. مکالمه‌ی انگلیسی داشته باشید.

تمرین کلید یادگیری هر مهارتی ست. یادگیری زبان انگلیسی نیز یک مهارت است و قطعا تمرین کردن کمک شایانی به شما در راستای پیشرفتتان خواهد کرد. سعی کنید با اطرافیانتان مکالمات انگلیسی برقرار کنید.

اگر چنین امکانی ندارید، اپلیکیشن های بسیار زیادی بدین منظور وجود دارند. همچنین می توانید در گروه های مکالمه‌ی انگلیسی عضو شوید و راجع به موضوعات مختلف با باقی اعضا حرف بزنید. این کار هم به مهارت اسپیکینگ و هم به مهارت لسنینگتان کمک بسیار زیادی می کند.

 

۴. اصطلاحات و کلمات جدید را یادداشت کنید.

سعی کنید همیشه کلمات و اصطلاحاتی را که برایتان جدید است را در موبایل خود یا در دفترچه ای یادداشت کنید. سپس در اولین فرصت معنی کلمات و اصطلاحاتی که نوشتید را سرچ کنید و سعی کنید در جمله به کار ببرید.

نوشتن کلمات و اصطلاحات به شما کمک می کند بهتر آن ها را به خاطر بسپارید. از این راه می توانید دایره‌ی لغات خود را گسترده تر کنید.

۵. بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی را برای خود انتخاب کنید.

راه های بسیار زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. در رابطه با یادگیری زبان انگلیسی نحوه‌ی یادگیری هر فرد با دیگری می تواند متفاوت باشد. بسیاری از افراد با داشتن مکالمه یاد می گیرند و بسیاری دیگر با خواندن. بنابراین دانستن اینکه کدام روش برای شما موثرترین است از اهمیت بالایی برخوردار است.

روش های مختلف را امتحان کنید تا بتوانید روش منحصر به فرد خودتان را از میان آن ها انتخاب کنید. با این کار هم قدمی مهم در راستای پیشرفت خود برداشته اید هم در زمان خود صرفه جویی کردید.

بعد از پیدا کردن روش خودتان، سعی کنید آن را کانون اصلی تمرینات خود کنید. نکته‌ی مهم این است که نباید تنها تمام تمرکز خود را معطوف به یک زمینه کنید. بلکه باید تعادلی میان تمام مهارت های زبان انگلیسی برقرار کنید اما برای روشی که به شما کمک بیشتری می کند وقت بیشتری بگذارید.

 

۶. روزنامه ها و خبرهای انگلیسی بخوانید.

در سرتاسر اینترنت می توانید اخبار و روزنامه های انگلیسی را پیدا کنید. برخی متون ممکن است کلمات سختی برای تازه کارها داشته باشند اما متون آسان تر نیز موجودند. روزنامه و اخباری را انتخاب کنید که متناسب با معیار های شما باشند.

ابتدا از سرتیتر اخبار و متن های کوچکتر شروع کنید. به مرور مقالات اصلی و طولانی را بخوانید. سرعت خواندن خود را به مرور افزایش دهید. این کار کمک زیادی به یادگیری زبان انگلیسی شما می کند.

 

۷. جمله سازی کنید.

از بهترین راه ها برای به خاطر سپردن کلمات جدید و دشوار جمله ساختن با آن هاست.

سعی کنید کلمات و اصطلاحات جدیدی که یاد می گیرید را در جمله یا مکالمه به کار ببرید. با این کار از نحوه درست استفاده آن مطلع خواهید شد و آن را در خاطر خود ثبت می کنید.

 

۸. از اشتباه کردن نترسید.

اشتباهات بخشی از هر یادگیری می باشند. هیچکس از همان ابتدا خبره نیست. ترس از اشتباه نباید مانع یادگیری شما شود. با اعتماد به نفس و بدون ترس صحبت کنید و بنویسید.

اشتباه کردن امری عادی ست و از همه مهمتر از اشتباهاتتان چیزهای زیادی می آموزید. اگر صحبت نکنید یا ننویسید هرگز به اشتباهات خود پی نخواهید برد و اینگونه پیشرفت کردن را برای خود سخت می کنید.

۹. صدای خود را ضبط کنید.

باید بدانید وقتی به زبانی دیگر صحبت می کنید چگونه به نظر می آیید. صدای خود را وقتی به زبان انگلیسی صحبت می کنید ضبط کنید و به آن گوش دهید.

با دقت به حرف زدن خود گوش دهید و ببینید کجا اشتباه کرده اید یا جای پیشرفت دارید. قاضی خودتان باشید. اینگونه می توانید از این طریق نقاط قوت و نقاط ضعف خود را دریابید.

 

۱۰. بر روی روان صحبت کردن تمرکز کنید، نه گرامر!

هنگام صحبت کردن به زبان انگلیسی مهم است که از گرامر درست استفاده کنید اما این موضوع نباید بر روی روان صحبت کردن شما تاثیر بگذارد.

بسیاری از افراد برای درست صحبت کردن ابتدا جمله را در ذهن خود آماده می کنند سپس بر زبان می آورند که این سبب مکث های زیادی در میان صحبت می شود. این کار سبب می شود به نظر بیاید که آنقدر مسلط نیستید.

اشکالی ندارد که چند اشتباه کوچک داشته باشید. به خودتان اجازه بدهید آزادانه حرف بزنید.

 

۱۱. به جای جمله های بلند و نادرست از جملات کوتاه و درست انگلیسی استفاده کنید.

چه در نوشتن چه در صحبت کردن، سعی کنید از جملات کوتاه تر استفاده کنید زیرا احتمال غلط گرامری در آن ها کمتر است. هرچه جمله طولانی تر باشد احتمال خطا نیز بیشتر می شود.

همچنین جملات طولانی تر به شنونده یا خواننده حس گیج شدگی می دهند و فهمشان معمولا دشوارتر است.

 

۱۲. تمرین زبان انگلیسی را در برنامه‌ی روزانه‌ی خود بگنجانید.

در پروسه‌ی یادگیری مهم است که مدام با زبان انگلیسی در ارتباط باشید. بنابراین سعی کنید یک برنامه‌ی مطالعه‌ی زبان انگلیسی برای خود داشته باشید و بخشی از روز خود را به آن اختصاص دهید.

همچنین برنامه های آفلاین یا آنلاین بسیار زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی موجود است که بسیار کاربردی می باشند.

 

۱۳. در کلاس های زبان شرکت کنید.

از بهترین راه ها برای یادگیری زبان انگلیسی شرکت در کلاس های زبان انگلیسی ست. در این دوران قرنطینه و کرونا که شرکت در کلاس های حضوری دشوار و خطرناک است، کلاس های آنلاین گزینه‌ی بسیاری مناسبی می باشند.

داشتن فردی که بتواند نقطه ضعف های شما را دریابد و به شما مسیر پیشرفت را نشان در یادگیری بسیار مهم است. استادهای زبان انگلیسی قطعا به شما کمک بسیار زیادی خواهند کرد.

۱۴. کتاب و مجلات انگلیسی بخوانید.

خواندن کتاب راه بسیار خوبی برای بهبود زبان انگلیسی شماست. در سطح مبتدی می توانید از کتاب های کودکان شروع کنید.

کتاب خواندن نه تنها مهارت ریدینگ و رایتینگ شما را تقویت می کند بلکه سبب گسترده شدن دایره لغات شما نیز می شود. این لغات هنگام مکالمه بسیار کاربردی خواهند بود.

 

۱۵. از شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

امروزه سوشال مدیا یا شبکه های اجتماعی از بخش های تاثیر گذار زندگیمان هستند. شما حتی می توانید زمانی که مشغول به استفاده از شبکه های اجتماعی هستید هم زبان انگلیسی خود را تقویت کنید.

عضو گروه های یادگیری زبان انگلیسی شوید. معنا و کاربرد اصطلاحات و لغاتی که در روز به آن ها بر میخورید را سرچ کنید و استفاده کنید.

 

۱۶. برای پیشرفت زبان انگلیسی خود هدف گذاری کنید.

برای خودتان هدف تعیین کنید. انگلیسی زبان گسترده ای است و نمی توان یک شبه در آن استاد شد. یادگیری زبان انگلیسی نیاز به زمان و تلاش دارد.

هدف های ساده و کوتاه مدت برای خود بگذارید و نظیر تمام کردن یک کتاب یا یک سریالی که به یادگیری شما کمک می کند. همچنین برای اهداف خود بازه‌ی زمانی تعیین کنید و سعی کنید قبل از به اتمام رسیدن زمانش آن را انجام دهید.

 

۱۷. خود را مورد آزمون قرار دهید.

تست های زبان بسیار زیادی در سرتاسر اینترنت موجود است. یا اگر به کلاس زبان انگلیسی می روید قطعا در آنجا هم از شما آزمون هایی می گیرند.

نکته‌ی مهم در اینجا این است که اگر به نتیجه‌ی مطلوب خود دست نیافتید نباید نا امید شوید یا به توانایی های خود شک کنید. بلکه باید سعی کنید نقتط ضعف خود را برطرف کنید و از اشتاباهاتتان درس بگیرید.

این آزمون ها باعث می شوند دریابید چقدر پیشرفت کرده اید و درچه زمینه هایی نیاز به تمرین بیشتر دارید.