نکاتی برای موفقیت در آزمون GRE منابع روش مطالعه

نکاتی برای موفقیت در آزمون GRE منابع روش مطالعه

آمار بازدید 1522

این نکات فوق العاده را از دست ندهید!

در سراسر دنیا آزمون های متعددی برای سنجش میزان تسلط به زبان انگلیسی و موارد مشابه برگزار می شود. هر کدام از این آزمون های شیوه و نحوه برگزاری مختص به خود را دارند. طبیعتا شرکت در هریک از این آزمون ها فواید و منافعی را به همراه خواهد داشت. به عنوان نمونه با نمره و مدرک این آزمون می توان مجوز تحصیل در برخی از مراکز آموزشی و دانشگاه های بین المللی را اخذ نمایید.

آزمون GRE یکی از آزمون های معتبر در زمینه سنجش تسلط به زبان انگلیسی است که در ادامه به معرفی آن خواهیم پرداخت. در این مطلب سعی داریم نکات و مسائلی که شما را به موفقیت در آزمون GRE نزدیک می کند را معرفی کنیم. در ضمن منابع مفید و جامع برای مطالعه هم معرفی خواهیم کرد که خیالتان از کسب نمره مورد نظرتان راحت باشد.

 

آزمون GRE چیست ؟

آزمون GRE که مخفف شده آزمون Graduate Record Examination می باشد از معتبر ترین و مورد اعتماد ترین آزمون های ارزیابی زبان انگلیسی می باشد. بسیاری از دانشگاه های بزرگ و نامدار کشور های آمریکا، ترکیه و کانادا، نمره ی کسب شده در این آزمون را یکی از لزومات پذیرش می دانند. موسسه برگزار کننده آزمون GRE، شرکت ETS یا همان Educational Testing Service می باشد.

شرکت ETS یک موسسه ای است که علاوه بر برگزاری آزمون GRE، آزمون TOFEL را هم برگزار می کند. ETS آزمون GRE را در یک جمله توصیف می کند:

The smartest way to graduate and business school.

ترجمه جمله بالا : هوشمندانه ترین روش (راه) برای وارد شدن به فارغ التحصیلی (مقاطع تحصیلات تکمیلی) و مدارس تجارت.

با توجه به این توصیف، احتمالا مقصود اصلی آزمون GRE را درک کرده اید. در ادامه، بیشتر از این آزمون خواهیم گفت که آشنایی کاملی با آن داشته باشید. طبیعتا آزمونی که موفق شدن در آن، شما را به سمت موفقیت ها و مسیر های بزرگ تر می رساند، نباید سطح آسان و معمولی داشته باشد. بله همان طور که حتما حدس زده اید، آزمون GRE جزئی از آزمون های با سطح بالا یا درجه سخت به حساب می آید.

 

 

آزمون GRE چند نوع از مهارت های فرد را مورد چالش قرار می دهد. قدرت مقاله نویسی، محاسبات و عملیات ریاضی، هندسه و درک مطلب، مهارت هایی هستند که شما باید باید به آن ها تسلط داشته باشید. معمولا مشکل ترین قسمت آزمون، همین بخش محاسبات یا ریاضی می باشد. پس یکی از اهداف شما در همین جا تعریف شد. شما باید از نظر جبر و محاسبات، خود را مسلط کنید تا بتوانید نتیجه خوبی در آزمون بگیرید.

انواع آزمون GRE

بدیهی است که برای موفقیت در هر آزمون یا ارزیابی، شناخت کامل با آن آزمون یا ارزیابی می باشد. در واقع شناخت کامل از آن، می فهمید که آزمون از شما چه توقعی دارد و ادامه راه برای شما روشن تر خواهد شد. یکی از ضروریات شناخت آزمون، شناخت از انواع آن می باشد.

آزمون GRE دارای 2 نوع می باشد. آزمون GRE General و آزمون GRE Subject، این دو نوع می باشند. شیوه برگزاری و توقعات این 2 آزمون با یکدیگر متفاوت می باشد. البته آزمون اصلی و اساسی تر آزمون General  می باشد. در ادامه هر کدام از این دو نوع را به طور کامل بررسی خواهیم کرد؛ پس همراه ما باشید.

 

ساختار آزمون GRE General

آزمون اساسی تر و مهمتر موسسه ETS، یا همان GRE General به دو صورت داوطلبان خود را مورد ارزیابی قرار می دهد. ارزیابی ها به دو صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می شود. توجه داشته باشید که در ایران، ارزیابی کامپیوتری، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و رایج تر است. ارزیابی کامپیوتری در چند بخش، شما را سنجش می کند.

محاسبات ریاضی :

همان طور که بالاتر هم اشاره کرده بودیم، بخش ریاضیات، بخشی مهم و چالش برانگیزی می باشد. االبته این بخش از نظر ریاضی زیاد، دشوار و مشکل نیست؛ بلکه فهمیدن منطق سوال به زبان انگلیسی و بررسی آن، کار را دشوار می کند. این بخش 70 دقیقه را در اختیار شما می گذارد تا بتوانید بین 130 الی 170 نمره بدست آورید. با بدست آوردن نمره مطلوب در این بخش می توانید به موفقیت در آزمون GRE نزدیک تر شوید.

البته این را هم بدانید که بیشتر افراد در این بخش پیروز می شوند و نمره مطلوبی را کسب می کنند. البته این موضع نباید، این دید را به شما بدهد، که این بخش را دست کم بگیرید. در این بخش موظف هستید که به 2 مجموعه 20 سوالی پاسخ دهید. در واقع برای هر مجموعه 20 سوالی، 35 دقیقه وقت خواهید داشت.

 

درک مطلب و واژگان :

در این بخش مهارت تحلیل و دریافت شما از مطلب و واژگان، با روش های گوناگون مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. برای مثال، فهمیدن مقصود نویسنده، درک معانی و مفهوم واژگان و ارتباط بین آن ها از جمله مواردی است که باید در آن ها تسلط کافی را داشته باشید.

این بخش هم مانند بخش ریاضیات، 2 مجموعه 20 سوالی را ارائه می دهد. یعنی باید به 40 سوال پاسخ دهید. برای هر مجموعه 30 دقیقه وقت خواهید داشت. در این بخش هم می توانید بین 130 تا 170 نمره دریافت کنید.

مقاله نویسی و نگارش :

در بخش نگارش، مهارت نوشتاری و توانایی بیان شما در مورد مسائل مختلف مورد هدف گرفته می شود. این بخش حاوی 2 سوال می باشد که برای پاسخ گویی به هر بخش 30 دقیقه وقت خواهید داشت. از این بخش می توانید 6 نمره را کسب کنید.

خلاصه ساختار آزمون GRE General :

 • مقاله نویسی و نگارش :
 • تعداد سوال : 2 سوال
 • مدت زمان هر سوال : 30 دقیقه
 • مدت زمان بخش : 60 دقیقه
 • نمره قابل دریافت : 6 نمره
 • درک مطلب و واژگان :
 • تعداد سوال : 2 مجموعه 20 سوالی (40 سوال)
 • مدت زمان هر مجموعه : 30 دقیقه
 • مدت زمان بخش : 60 دقیقه
 • نمره قابل دریافت : 130 تا 170 نمره
 • محاسبات ریاضی :
 • تعدا سوال : دو مجموعه 20 سوالی (40 سوال)
 • مدت زمان هر مجموعه : 35 دقیقه
 • مدت زمان بخش : 70 دقیقه
 • نمره قابل دریافت : 130 تا 170 نمره

ساختار آزمون GRE Subject

در قسمت هایی بالایی گفتیم که آزمون GRE، دو نوع دارد که این دو نوع هم چه از نظر ساختاری و چه از نظر روش برگزاری با یکدیگر تفاوت دارند. آزمون GRE Subject برخلاف آزمون GRE General که هم به صورت کامپیوتری و هم به صورت کاغذی برگزار می شود، فقط به صورت کاغذی برگزار می شود. شما برای شرکت در آزمون GRE Subject، به مراکز آزمون GRE، مراجعه کنید تا بتوانید که به صورت کاغذی امتحان بدهید.

در این آزمون، علوم دانشگاهی و مباحث ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، روانشناسی و ادبیات انگلیسی مورد ارزیابی قرار گرفته می شود. نمره این از آمون، نمره ای بین 200 تا 990 نمره می باشد. مقدار تغییر این نمرات، 10 نمره می باشد. مکانیزم این آزمون به این صورت است، که داوطلب نقاط قوت خود را در رشته تخصصی خودشان پیدا کند. این آزمون می تواند کمک بسیار بزرگی به آینده تحصیلی و شغلی شما بکند.

آزمون GRE Subject، 2 ساعت و 50 دقیقه به طول می انجامد. این آزمون در سال، 3 بار برگزار می شود. ماه های آوریل، سپتامبر و اکتبر ماه های برگزاری این آزمون هستند. در ضمن تعداد سوالات برای هر رشته تخصصی متفاوت می باشد.

 

منابع آزمون GRE برای موفقیت در این آزمون

یکی از دغدغه های افراد برای شرکت در هر آزمون یا تستی، شناسایی منابع آن آزمون می باشد. شما با در اختیار داشتن منابع یک آزمون، دیگر خیالتان جمع است که مرجعی برای مطالعه دارید و مجبور نیستید از جا های پراکنده، مطلبی برای مطالعه پیدا کنید. خوشبختانه آزمون GRE منابع مشخصی دارد. اما این منابع متعدد هستند و باید سعی کنید که بهترین استفاده را از آن ها ببرید.

 • GRE Analytical Writing: Solutions to the Real Essay Topics
 • ۵۰۰ GRE Math Flash Cards
 • Essential Words for the GRE
 • Barron’s 6 GRE Practice Tests ((جامع
 • GRE Quantitative Comparisons & Data Interpretation
 • Word Smart ((مخصوص لغات
 • GRE Number Properties
 • Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions (مخصوص کوانت)
 • The Official Guide to the GRE Revised General Test
 • GRE Math Prep Course
 • Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions (مخصوص وربال)
 • Manhattan GMAT Set of 8 Strategy Guides, Fourth Edition
 • ETS Pool of Issue and Argument ((مخصوص نگارش
 • Algebra GRE Strategy Guide
 • Manhattan GRE Set of 8 Strategy Guides, 2nd Edition
 • The Official Guide to the GRE General Test ((جامع
 • On Writing Well: The Classic Guide to Writing Nonfiction ((مخصوص نگارش

   

  روش آمادگی و مطالعه ی حساب شده برای آزمون GRE

  شرکت در آزمون آزمایشی :

  یکی از بهترین آزمون های آزمایشی که چارچوب آزمون GRE را برای شما واضح تر می کند، آزمون ماک می باشد. کارنامه این آزمون آزمایشی، می تواند یک یار کمکی برای تشخیص وضعیت آمادگی تان است. مزیت دیگر که آزمون ماک به همراه دارد، آشنا کردن شما با زمان بندی سوالات می باشد. بعد از آزمون می توانید دوباره آن را آنالیز کنید و نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید.

  برای موفقیت در هر آزمونی، به ویژه آزمون زبان انگلیسی، شکرت در آزمون های آزمایشی، واقعا تاثیرگذار و مفید می باشد. در واقع این آزمون ها تشکیل می شوند تا محیط و ساختار آزمون اصلی را برای شما شبیه سازی کنند. Powerprep آنلاین هم می تواند کمک زیادی به شبیه سازی GRE می کند.

 • شناخت از جنس سوالات :

  اگر شما بتوانید نوع یا جنس سوالات را تشخیص بدهید، واقعا قدم بزرگی برای رسیدن به موفقیت در آزمون GRE برداشته اید. با شناخت سوالات و تکرار در حل آن ها، شما تسلط باور نکردنی پیدا خواهید کرد.

  زمانبندی مطالعه :

  رمز موفقیت در هر مسیر یا کاری، اهمیت به زمان است. اگر شما قدر زمان را بدانید، نتایجی را هم که کسب کرده اید، قدر زحمات شما را می دانند. حتی اگر فکر می کنید که زمان کافی برای مطالعه مباحث آزمون دارید هم، باز با خود بگویید که همین الان هم دیر است و حتما باید طبق یک زمانبندی حساب شده و دقیق، از همین الان شروع به خواندن مباحث کنم.

  اگر بتوانید 5 روز در هفته مطالعه به مقدار معینی مطالع داشته باشید، واقعا عالی است. در اوقات فراغت و زمان های مرده تان هم می توانید به تقویت لغات خود بپردازید. استفاده از فلش کارت ها بسیار کمک کننده و لذت بخش می باشد.

  تست های آزمایشی هم به صورت مرتب داشته باشید. یادتان باشد که حتما باید بعد از تست های آزمایشی، رفع اشکال کنید و به اشتباهات خود پی ببرید تا دوباره آن ها را تکرار نکنید.

  قدر نمونه سوالات را بدانید :

  آزمون GRE، آزمونی به نسبت دشوار و سخت است. پس تلاش و پشتکار بیشتری را هم می طلبد. به راحتی از کنار نمونه سوالات آزمون GRE رد نشوید. Manhattan Prep کتابی با مسائل بسیار زیاد می باشد که می تواند کمک بزرگی به شما در این راه کند. 5 Lb. Book of GRE Practice Problems، باعث رشد شما در بخش کوانت و وربال می شود.

  استراحت کافی و برنامه ای منظم داشته باشید :

  برخی از افراد بدون هیچ استراحتی یا برنامه دقیقی مطالعه می کنند تا سریعتر به هدفشان برسند. این کار غلط است . قاعدتا راندمان عملکرد شما به مقدار قابل توجهی پایین می آورد. حتی برخی از افراد هم به روز قبل از آزمون هم رحم نکرده و می خواهند در آن رروز هم مطالعه کنند. مطالعه و تمرین، یک روز قبل از آزمون، یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که هر داوطلبی می تواند انجام دهد. سعی کنید در روز قبل از آزمون استراحت کنید و فکر خود را آزاد نگه دارید. خواب کافی هم بسیار مهم است.

  سعی کنید از همه جنبه ها خودتان را تقویت کنید تا در روز آزمون به مشکل بر نخورید. همه منابع را قاعدتا نمی توانید به طور کامل مطالعه کنید. پس بهترین آن ها و یا بهترین بخش های آن ها را با توجه به وضعیتتان انتخاب کنید.

  برخی از نکات در مورد آزمون GRE

 • نتایج این آزمون، به مدت 5 سال معتبر خواهد بود.
 • هزینه آزمون General ، حدودا 205 دلار و هزینه آزمون Subject حدودا 150 دلار است.
 • آزمون General نمره منفی ندارد اما در آزمون Subject به ازای هر 4 پاسخ اشتباه، یک پاسخ صحیح از بین می رود.
 • هیچ محدودیت سنی برای این آزمون وجود ندارد.
 • شما اجازه دارید که به صورت رایگان، نتایج و نمرات خود را به حداکثر 4 موسسه آموزش عالی ارائه دهید.
 • می توان چندین بار در این آزمون شرکت کرد، اما بیشتر 5 دفعه در یک سال میلادی قابل قبول نیست.
 • امکان رفتن به سوال قبلی یا بعدی وجود دارد.

جمع بندی

آزمون GRE از قدرتمند ترین و بهترین آزمون های سنجش زبان انگلیسی برای ورود به دانشگاه ها و مراکز علمی می باشد. این آزمون تقریبا در 160 کشور جهان برگزار می شود.